T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü Cizre Dr.Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Şırnak İl Sağlık Müdürlüğü Cizre Dr.Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Emzirme Politikamız

Güncelleme Tarihi: 20/11/2018

EMZİRME POLİTİKAMIZ:


Hastanemizin poliklinik katında emziren annelerin rahatlıkla faydalanabileceği "Emzirme Odamız" bulunmaktadır. Aynı katta Anne Sütü Danışman Hemşiremiz annelerin her türlü emzirme ile ilgili sorunlarına cevap verebilmek ve eğitim için Anne Sütü Danışman odasında hizmet vermektedir.

POLİTİKAMIZ:

1. Hastanemizde, yazılı olarak belirlenen > konularında hazırlanan yıllık hizmet içi eğitim programı kapsamında tüm sağlık personeline planlı bir şekilde eğitim verilmekte ve yeni göreve başlayan personel için de planlamalar yapılmaktadır. Bu politika prensip olarak eksiksiz, kesintisiz sürdürülecektir.

2. Eğitim programında, Anne Sütünün Özellikleri ve Anne Sütü ile Beslenmenin anne ve bebek için yararları, emzirme teknikleri ve yaşanan sorunlar, emzirmenin korunması, desteklenmesi ve sürdürülmesi, emzirmenin değerlendirilmesi vb. konulara yer verilmektedir.

3. Hastanemize başvuran, doğum yaparak bebeği ile hastanemizde yatan ve izlenen tüm anne adaylarına ve annelere, > vb. konularda eğitim verilmektedir.

4. Hastanemizde doğum yapan Annelerin, doğumu izleyen ilk yarım saat içinde bebekleri ile tensel temas kurmalarına yardımcı olunarak; nasıl emzirecekleri gösterilmekte, emzirmeye başlamaları sağlanmakta, annelere bebeğin her istediğinde emzirilmesinin yararları anlatılarak taburcu olduklarında evlerinde de aynı şekilde bebek her istediğinde emzirmeleri konusunda teşvik edilmektedir.

5. Anne adaylarına hastanede bulundukları süre içinde, ilk 6 ayın sonuna kadar sadece Anne Sütü verilmesi yönünde destek olunarak, bebeklerinden ayrı kalsalar da emzirmeyi nasıl sürdürecekleri ve emzirmenin 6. ayın sonunda ek besinlerle desteklenerek 2 yaş ve sonrasına kadar devam edebileceği konusunda eğitim verilmektedir.

6. Hastanemizde doğum sonrası normal izlemde olan ve herhangi bir nedenle takip edilen bebekler, hastanede bulundukları süre içinde 24 saat anneleri ile bir arada aynı odada kalmaktadır. Anneler, taburcu olduklarında evlerinde de aynı şekilde bebekleri ile 24 saat birlikte kalmaları konusunda teşvik edilmekte, bunun yararları ve gerekliliği annelere ve yakınlarına öğretilmektedir.

7. Bebeğin anneden ayrı kalması gereken durumlarda sütün devamı için gerekli yöntemlerin bilgisi annelere verilir.

8. Hastanemizde > yeni doğan bebeklere, Anne Sütü dışında başka gıda verilmemesi sağlanmakta ve öğretilmekte, bu ürünlerin tanıtımı ve kullanımına izin verilmemektedir, ayrıca emzirmenin devam ettiği tüm zamanlarda yalancı emzik ve biberon kullandırılmamakta, bu konuda eğitim verilmektedir.

9. Anneler, hastanemizden taburcu olduktan sonra, emzirmeye devam etmeleri için desteklenmekte, yaşayacakları her türlü sorunu çözebilmeleri, kendi ve bebekleri ile ilgili kontrolleri yaptırmaları için yaşadıkları bölgelerde yararlanabilecekleri Sağlık Kuruluşları konusunda bilgilendirilmektedir.

10. Tüm bu uygulama ve süreçler hastanemiz Yönetimi ve Bebek Dostu Hastane Eğitim ve Destek Ekibi tarafından sürdürülmekte, desteklenmekte ve değerlendirilmekte olup devamlılığı için gerekli planlamalar ve güncellemeler yapılmaktadır.